Gustibus.cz

* * * * * * * * * * * * * * * * *

  • Gastronomická Normandie: Camembert, Cidre, Calvados...
  • Kultovní Toskánsko s lekcí italského vaření

Degustace


Slavné vinařské regiony Evropy

Region Burgundsko

Burgundsko je bezpochyby nejprestižnějším vinařským regionem Francie, který se rozkládá ve východní části země. Špičkové viniční tratě se nacházejí ve vyšších polohách svahů s převážně vápencovým podložím, z nichž nejznámnější jsou na úpatí tzv. zlatých svahů - Côte d'Or.

Nikde jinde na světě nemá slůvko terroir takový význam jako zde. Více zde...

Vinařský region Burgundsko

Region Alsasko

Alsaský region je přibližně 80 km dlouhý a rozkládá se podél hranice s Německem, od Štrasburku na severu až po Mylhúzy (fr. Mulhouse, něm. Mülhausen, als. Milhüsa) na jihu mezi úpatím pohoří Vogéz a Rýnem.

Jedná se překvapivě o nejssušší oblast v celé Francii. Tento region i jeho vína působí poněkud germánsky, do kterého se prolínají francouzské prvky. Více zde...

Region Alsasko

Regiony Moravy a Rakouska

Mikulov (dříve Nikolsburg) je historické město, které leží poblíž hranice s Rakouskem ve stínu Pálavských vrchů, nejsevernějšího výběžku Alp. Vápencové podloží Pálavy je ideální pro pěstování révy vinné, zejména ryzlinku vlašského.

První označení původu hroznů v Rakousku je od roku 2004 DAC Weinviertel, která začíná hned za hranicí v Mikulově.
Více zde...

Regiony Moravy a Rakouska

Region Mosely a Porýní

Řeka Mosela meandruje směrem k severovýchodu od lucemburských hranic a doslova v každé zákrutě najdeme vinice, která mají rozličný potenciál. Z jejich strmých svahů se rodí ty nejušlechtilejší ryzlinky z celého Německa.

Ve městě Koblenz pak Mosela vtéká do Rýna, jehož část Mittelrhein s majestátnými hrady, zámky a opatstvími je zapsána na seznam UNESCO. Více zde...

Region Mosely a Porýní

Region Champagne

Champagne je region ležící asi 100 km východně od Paříže, který byl přesně definován mezi lety 1908 a 1919 a zaujímá přibližně 35 000 hektarů vinic.

75% vinohradů se nachází v départementu Marne, 17% v Aube a zbývajících 8% v départementech Aisne, Seine-et-Marne a Haute Marne. Více zde...

Region Champagne